ŚMIAŁO BIERZEMY SIĘ ZA RYBĘ !

Filety rybne są bardzo praktyczne , ale cała świeża ryba stwarza o wiele więcej kulinarnych możliwości . Co jednak robić, kiedy na kuchennym stole leży leży dorodny rybi okaz ?Odpowiedź na to pytanie znajduje się właśnie na tej wspaniałej podstronie.

 

OTO NA STOLE LEŻY wspaniały okaz, który wkrótce ma się stać prawdziwą ucztą dla podniebienia. Sprawianie ryby , oskrobywanie jej z łusek, filetowanie lub porcjowanie - nie stanowi dla nas żadnego problemu, a może jednak ? Każdy , kto kiedyś widział, jak sprzedawca w sklepie rybnym sprawia rybę, z pewnością był pod wrażeniem. Fachowiec robi to w mgnieniu oka : ma pewne ruchy ręki i przygotował sobie wszystkie potrzebne narzędzia. To dla niego czysta rutyna i nie ma znaczenia, czy klient życzy sobie rybę do przyrządzenia z nadzieniem , czy też filety. ale we własnej kuchni nie musimy się aż tak bardzo śpieszyć - liczy się przede wszystkim efekt końcowy.

 

PRZY ZAKUPIE NAJWAŻNIEJSZA JEST JAKOŚĆ

 

Każdy, kto we własnej kuchni samodzielnie przetwarza tak delikatny naturalny surowiec, jakim jest ryba, już przy zakupie powinien pamiętać,aby jej jakość była jak najlepsza. W idealnej sytuacji - co w naszych warunkach dotyczy tylko kilku gatunków ryb słodkowodnych - wybiera się w sklepie żywy okaz i świeżo zabity zanosi do domu. Pozostałe gatunki ryb już w sklepie należy dokładnie obejrzeć , by na podstawie opisanych na dalszym planie tej lektury oznak świeżości móc stwierdzić, czy ryba spełnia nasze kulinarne wymagania. Zanim zabierzemy się do przyrządzania ryby, warto też zastanowić się nad wyborem techniki kulinarnej, czyli sposobu gotowania.

 

Obowiązkowy czy dowolny ?

A MOŻE OBYDWA ?

 

Czynności obowiązkowe, czyli zdejmowanie skóry,skrobanie łusek, patroszenie, nie należą do zbyt przyjemnych, ale bez nich ryba nie nadawała by się do dalszego przyrządzania. Na wszelki wypadek przypominamy że dobry sprzedawca ryb zawsze pyta klienta , czy może go z tej pracy wyręczyć ,ale zazwyczaj poleca gotowe produkty .

Filetowanie i porcjowanie to czynności dowolne, mające na celu przygotowanie ryby do sporządzenia z niej wykwintnych potraw. Oczywiście czynności te również można zlecić fachowcowi. Ale zawodowi kucharze tego nie robią i to nie bez powodu. Jeśli bowiem rybę sprawia się samemu, można być pewnym jej świeżości. Poza tym kiedy ktoś własnoręcznie przygotowuje rybę, może, podobnie jak prawdziwy kucharz, wykorzystać to, co zwykle zostaje u sprzedawcy jako odpadki: głowę, kręgosłup z ośćmi i płetwę ogonową oraz okrawki, czyli to co się w trakcie sprawiania ryby od niej odkrawa, a więc skórę, pozostałe płetwy oraz brzegi mięsa. Wszystkie te pozostałe po rybie odpadki są cennym surowcem umożliwiającym przyrządzenie aromatycznych wywarów i sosów, o wiele lepszych niż gotowe produkty, które można kupić w sklepach. Tak więc , jeśli przywiązujemy wagę do jakości, nie pozostaje nam nic innego jak samemu wziąć się za sprawianie ryby albo drogo zapłacić za odpadki rybne w sklepie, jeśli sprzedawca w ogóle  zechce je nam sprzedać.

 

TYLKO ODWAŻNI ODNIOSĄ SUKCES 

 

Sprawianie ryby nie jest wcale takie trudne, jeśli tylko wiadomo , jak to się robi. Nie potrzeba do tego nawet specjalnych narzędzi, chociaż niektóre z nich ułatwiają pracę. Zawodowi kucharze doskonale potrafią już przy zakupie rozpoznać jakość ryby, perfekcyjnie ją sprawić i tak samo przyrządzić. Zapaleni wędkarze, którzy lubią gotować, również umieją sobie z tym zadaniem poradzić.Kucharze hobbyści w razie potrzeby mogą skorzystać z naszych wskazówek wyjaśniających krok po kroku, jak to należy zrobić.Kolejne podstrony zawierają wszystko o tym co trzeba wiedzieć , żeby ryby okrągłe czy też płaskie fachowo sprawić i umiejętnie przyrządzić. Dzięki temu praca w kuchni stanie się dziecinnie łatwa i przyjemna. Trochę ćwiczeń i zostaniecie doskonałymi fachowcami w sprawianiu ryby tak jak ja. Jeśli pojawi się jakieś pytanie, to wiadomo , gdzie szukać na nie odpowiedzi. 

Przyjemnej zabawy w kuchni. Powodzenia.

 

Rozpoznawanie świeżości ;ryba prosto z wody czy jednak nie ?

Rezultat zależy od metody: jak najlepiej przyrządzać daną rybę ?